8. května 1920 přijel do Příchovic koňský potah. Před školou z vozu vystoupil jednašedesátiletý učitel, čerstvý důchodce, a vozka mu pomohl vyložit bedny s prádlem a s knihami. Josef Šír (narozen v Horní Branné 7/1 1859) přišel do převážně německé obce vyučovat na menšinové škole české děti. Druhý den ráno však jejich rodiče marně čekali, až se otevřou dveře školní budovy . Nového učitele našli mrtvého mezi knihami, které ze svých zavazadel vybaloval. 12. května bylo jeho tělo uloženo do hrobu k manželce Františce v Roztokách u Jilemnice. Jeho pomník je zde stále udržován roztockými učiteli.
V mnoha domácích knihovnách se stále najdou desetisvazkové Šírovy sebrané spisy v pěkné celoplátěné vazbě. Souhrnného vydávání převážně povídek, ale i dvou románů se ujal již v roce 1932 nakladatel Josef Krbal, knihkupec ve Vrchlabí. Do předmluvy druhého svazku napsal: „Spisovatel Josef Šír zachytil v hodině dvanácté ve svých povídkách svéráz krkonošské dědiny a krkonošských horalů. Dalekosáhlé přesuny sociálního rázu, krize průmyslu, zejména domácího tkalcovství a sklářství, přivodí brzy zánik klidu v našich horách, klidu, ve kterém vyrůstali Šírovi samorostlí filosofové, rázovité postavy horalů a jímavé životní děje krkonošských drobných lidí, jejich rodin a samot.“
Učitel Josef Šír poznal postavy svých povídek na několika učitelských „štacích“. V Roztokách, ve Staré Vsi u Vysokého, na Benecku, v Poniklé. Nejdéle, jednadvacet let, působil jako řídící učitel v Horních Štěpnicích, kde započala jeho dráha spisovatele. Své povídky uveřejňoval v Národních listech, Zlaté Praze, Ilustrovaném světě, v Besedě lidu i dalších časopisech. První knížka povídek vyšla v Ottově nakladatelství pod názvem Horské prameny v roce 1904. Poslední vydání jeho povídek připravil k tisku absolvent jilemnického gymnázia Ladislav Ducháček v nakladatelství Československý spisovatel v roce 1974.
Šír napsal i dva romány. Msta a Tkalci. Děj prvního z nich se odehrává i v Jilemnici. Hned první věta románu začíná takto: „Na náměstí okresního městečka potkal mne kolega A“. V průběhu románu se děj mnohokrát do Jilemnice vrací.
Román Tkalci přepracoval Josef Šír na divadelní hru a zadal ji Národnímu divadlu. Přestože byla dramaturgem příznivě hodnocena, k uvedení nedošlo. Důvodem byla hra stejného názvu od nositele Nobelovy ceny za literaturu Gerharta Hauptmanna, kterou v nedávné době hrálo Vinohradské divadlo.
V Horní Branné v zámku má trvalou expozici nejen Jan Amos Komenský, ale také Josef Šír.
Jaroslav Dejmek